הסיכונים בטיפול שורש

לא משנה את מי תשאלו, גם מי שמחשיבים את עצמם כחסרי פחד וחשש.
כל אחד יאמר לכם שרק המחשבה על טיפול שורש גורמת לו לכאב בשיניים. הסיבות לכך ברורות מאליהן. ראשית כל, טיפול שורש נחשב לטיפול מורכב שגורם לכאבים חזקים שעדיף לוותר עליהם אם אפשר. שנית, בעת הליך של טיפול שורש סיכונים רבים צפויים והם עלולים להיות מורכבים.
בשורות הבאות יובא כל המידע בנוגע לטיפול שורש והסיכונים שכרוכים בו. כך שאם אתם ניצבים בפני טיפול שורש, תוכלו לדעת מהן ההשלכות שלו וכיצד ניתן להפחית את הסיכוי לסבול מהסיכונים שעשויים להתרחש.

מהו טיפול שורש

רגע לפני שנביא בפניכם הסבר אודות טיפול שורש סיכונים, חשוב להסביר מהו בכלל טיפול שורש. מתוך ההסבר על כך, ניתן יהיה להבין יותר בקלות את הסיכונים שעשויים לבוא.
טיפול שורש זהו טיפול שיניים שהמטרה שלו היא לתקן שן פגועה שנוצר בה חור עמוק. שן זו עברה הרס הדרגתי של השכבות השונות שבה. תחילה החור התחיל בחלק החיצוני של השן (הזגוגית) ועם הזמן, הוא העמיק והגיע אל מוך השן, החלק הפנימי. ברוב המקרים, הליך זה מתרחש בעקבות קיומה של עששת.
במצב שבו העששת חודרת אל תוך השן ומגיעה עד למוך, נוצרת דלקת שגורמת לכאבים ויש לטפל בה בהקדם האפשרי באמצעות טיפול שורש.
טיפול זה כולל את ההליכים הבאים:

 • קדיחה של השן
 • סילוק של העששת
 • ניקיון וסילוק המוך מתעלות השורש
 • מילוי השן בחומר מיוחד

מהם הסיכונים שעשויים לקרות בעת טיפול שורש?

באופן כללי, חשוב לציין כי טיפול שורש נחשב להליך רפואי נפוץ ובטוח שמתבצע במרפאות שיניים רבות ברחבי הארץ. יחד עם זאת, כאשר מדובר בהתערבות רפואית, גם בהליך זה עשוי להיות סיבוך וסיכון מסוים. הדבר תלוי בעיקר ב-3 המאפיינים הבאים:

 1. מורכבות הטיפול
 2. מצב הפה של המטופל
 3. מומחיות הרופא

סיכון מס' 1 שעשוי לקרות בעת טיפול שורש – שבירה של השן

הסיבוך המוכר והמתסכל ביותר זהו שבר שמתרחש בסיום הטיפול. לאחר שהמטופל שילם ממיטב כספו לרופא, הוא מגלה שהשן נשברה במהלך לעיסה שגרתית. במצבים שבהם מדובר בשבר קטן, אין זו בעיה מורכבת.
אך אם מדובר בשבר עמוק ורחב, המצב עשוי להביא לצורך בעקירת השן. הליך יקר שעשוי לגרום לכאבים במשך תקופה ארוכה. כדי להפחית את הסיכוי שהשן תישבר, רופאים רבים מבצעים הורדה מהגובה של קירות השן. לעיתים מתבצעת גם הכנה של כתר זמני ששומר על השן מפני שבירה.

 סיכון מס' 2 שעשוי לקרות בעת טיפול שורש – זיהום

התפתחות של זיהום עשויה להתרחש לעיתים בעת טיפול שורש. כאשר זיהום שטחי יכול להיות מטופל באופן מקומי. אך לעיתים נדירות עשוי להתפתח זיהום משמעותי שיכול לחדור אל מערכת הדם ומסתמי הלב, כך שיהיה צורך בפתיחה מחדש של האזור כדי לסלק את הפסולת המזהמת.
ראוי לציין כי מטופלים שסובלים מבעיות קרדיולוגיות עלולים להיות בסיכון גבוה יותר במידה והם חווים זיהומים בעת הטיפול או לאחריו.

סיכון מס' 3 שעשוי לקרות בעת טיפול שורש – דימום

טיפול שורש סיכונים רבים ודימום הוא הנפוץ ביותר שבהם. אין הכוונה לדימום קל שמופיע מיד לאחר סיום הטיפול, אלא לדימום מסיבי שבא לידי ביטוי כתוצאה מטראומה שנגרמה לרקמה. הדימום יכול להתרחש בזמנים הבאים:

 •  כמה שעות לאחר הטיפול 
 • עד 24 שעות לאחריו 
 • מספר שבועות או חודשים לאחר הטיפול

דימום זה נוצר במצב שבו כלי דם קטן בחניכיים נפתח ומדמם. זהו סיכון שעלול להוביל לבעיות קשות אם הוא אינו מטופל בהקדם.

סיכון מס' 4 שעשוי לקרות בעת טיפול שורש – רגישות לחומר ההרדמה

רגישות לחומר ההרדמה נחשב גם כן לסיכון ידוע ולא רק בטיפול שורש. ישנם מטופלים שיש להם אלרגיה לחומרי הרדמה מסוימים. במידה ומטופל אינו יודע שהוא רגיש לחומר ההרדמה, הוא עשוי לפתח תגובה אלרגית חריפה. הסיכון במצב זה הוא ירידה משמעותית בלחץ הדם שעשויה להוביל לשוק אנפילקטי. זהו מצב מסוכן ביותר אם הוא אינו מטופל באופן מידי.

סיכון מס' 5 שעשוי לקרות בעת טיפול שורש –  פגיעה עצבית בתעלת העצב

מדובר בפגיעה נדירה ביותר וזו עשויה לגרום בסופו של דבר לאובדן חלקי או מלא של חוש הטעם אצל המטופל. ראוי לציין שכשמדובר על טיפול שורש סיכונים, זהו סיכון שעשוי לקרות במצב שבו מבצע את הטיפול רופא שאינו בעל ניסיון בתחום (כלומר, רופא שאין לו כלל אישור לעסוק בטיפול שורש).
בכל אופן, כשמדובר באובדן של חוש הטעם בעקבות פגיעה בתעלות העצב בעת הטיפול, ניתן לטפל בכך באמצעות התערבות כירוגית אצל רופא מומחה או באמצעות מתן אנטיביוטיקה.

איך אפשר לזהות מצב שבו אחד או יותר מהסיכונים הללו באים לידי ביטוי לאחר טיפול שורש?

ישנם סיכונים שלא ניתן לזהות באופן מידי. לכן, חשוב מאוד להיות מודעים לתסמינים שעשויים להעיד על כישלון של הטיפול. אם עברתם טיפול שורש לא מזמן ואתם חוששים שישנו סיבוך כלשהו, כדאי שתשימו לב אם אתם סובלים מאחד או יותר מהתסמינים הבאים:

 • רגישות באזור תעלת השורש של השן המטופלת
 • כאבים באים והולכים
 • כאבים מתמשכים בתעלת השורש
 • רגישות בשן למאכלים חמים 
 • רגישות בשם למאכלים קרים
 • שינויים בצבע של השן

אתם יודעים כי בעת טיפול שורש סיכונים רבים שעלולים להביא להתדרדרות משמעותית במצב השן וסביבתה. לכן, חשוב מאוד לפנות בהקדם האפשרי אל הרופא המטפל או למיון אם אתם סובלים מאחד או יותר מהסימנים הללו.
הסיבוכים שעשויים להביא לסיכונים אלו הם:

 • חיידקים שהמשיכו להתפתח באזור של תעלת השן
 • מילוי לא נכון של התעלה או ניקוי לא מקצועי
 • דליפה של חומר האיטום ועוד

האם אפשר להפחית את הסיכוי לסיכונים אלו? אם כן, כיצד?

במקרים שבהם מדובר בטיפול מורכב ובמבנה שיניים מיוחד של המטופל, לא תמיד ניתן להפחית את הסיכוי לסיכונים הללו.
ניתן להפחית את הסיכוי לסיכונים אלו כאשר מדובר במצבים שבהם מטופל פונה אל רופא שאינו מומחה בתחום (כלומר, רופא שאין לו תעודת הסמכה לבצע טיפול שורש). כמובן שמדובר באירוע חריג ביותר, אך לצערנו קרו מקרים שכאלה ולכן, כדאי לבדוק מראש שלרופא המטפל מוסמך לבצע טיפולי שורש.
ניתן ורצוי להגיע אל רופא לאחר ששמעתם עליו המלצות חמות מקרובי משפחה, חברים או מכרים שעברו אצלו טיפול שורש. כך תוכלו להיות בטוחים שמדובר ברופא שמבצע את העבודה כראוי.

סיכום

יש לציין שגם אם האדם המושלם ביותר בעולם יבצע את טיפול השורש, עדיין יכולים להתקיים סיבוכים שמובילים לסיכונים שונים. בעת טיפול שורש סיכונים רבים והסיבות לכך, כפי שנכתב קודם לכן, אינן תלויות אך ורק ברופא.
לכן, הגעה אל רופא מומחה בטיפול שורש עשויה להפחית את הסיכונים הללו.
כך שאם אתם רוצים להיות בטוחים שאתם בידיים טובות בעת הטיפול בכם (סביר להניח שזהו הרצון שלכם), כדאי שתבחרו ברופא מומחה בתחום.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

תוכן עניינים:

השאירו פרטים ורופא מומחה מיד יחזור אליכם!
שתפו שגם אחרים ידעו:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
לקריאה נוספת:
טיפול שורש או עקירה?

ישנם מקרים שבהם ביקור שגרתי לבדיקה כללית אצל רופא השיניים מסתיים בהודעה שגורמת לרבים לרצות לקום ולעזוב את חדר הטיפולים. מדובר כמובן בעששת שהתפשטה אחת

לקריאה »
טיפול שורש

רופאי שיניים רבים מציינים כי ישנה תופעה מוכרת בקרב כמה מהמטופלים שלהם. לתופעה זו ניתן לקרוא "דחיינות". אם אתם קוראים את שורות אלו תוך שאתם

לקריאה »
כמה זמן מחזיק טיפול שורש?

אחת השאלות הנפוצות שרופאי שיניים מומחים שומעים מהמטופלים שלהם היא: כמה זמן מחזיק טיפול שורש?יש סיבה לכך שמדובר בשאלה שנשאלת בתדירות גבוהה מאוד, הסיבה היא

לקריאה »